Kosmos 2478

Russian navigation satellite
title: "Kosmos 2478" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2011", "spacecraft-launched-by-soyuz-2-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2011" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2478" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2478 |
| image | Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2011-071A |
| SATCAT | 37938 |
| website | GLONASS status |
| spacecraft | GC 746 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1,540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Soyuz-2-1b/Fregat-M |
| launch_site | Plesetsk 43/4 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| orbit_semimajor | 25523 km |
| orbit_eccentricity | 0.0007 |
| orbit_periapsis | 19127 km |
| orbit_apoapsis | 19163 km |
| orbit_inclination | 64.82 degrees |
| orbit_period | 676.34 minutes |
| apsis | gee |
| programme | GLONASS (satellites) |
| previous_mission | Kosmos 2477 |
| next_mission | Kosmos 2485 |
| programme2 | Kosmos (satellites) |
| previous_mission2 | Kosmos 2477 |
| next_mission2 | Kosmos 2479 |
| :: |
| name = Kosmos 2478 | image = Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2011-071A | SATCAT = 37938 | mission_duration = | website = GLONASS status
| spacecraft = GC 746 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1,540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Soyuz-2-1b/Fregat-M | launch_site = Plesetsk 43/4 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_semimajor = 25523 km | orbit_eccentricity = 0.0007 | orbit_periapsis = 19127 km | orbit_apoapsis = 19163 km | orbit_inclination = 64.82 degrees | orbit_period = 676.34 minutes | orbit_slot = | apsis = gee
| programme = GLONASS (satellites) | previous_mission = Kosmos 2477 | next_mission = Kosmos 2485 | programme2 = Kosmos (satellites) | previous_mission2 = Kosmos 2477 | next_mission2 = Kosmos 2479
Kosmos 2478 ( meaning Cosmos 2478) is a Russian military satellite launched in 2011 as part of the GLONASS satellite navigation system.
This satellite is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M, and is numbered Uragan-M No. 746.
Kosmos 2478 was launched from Site 43/4 at Plesetsk Cosmodrome in northern Russia. A Soyuz-2-1b carrier rocket with a Fregat upper stage was used to perform the launch which took place at 08:26 UTC on 28 November 2011. The launch successfully placed the satellite into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 2011–071. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 37938.
It is in the third orbital plane used by GLONASS, in orbital slot 17.
It started operations on 23 December 2011.
References
References
- (n.d.). "2011-071". Zarya.
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- Podvig, Pavel. (28 November 2011). "Glonass system is almost complete after successful Glonass-M launch". Russian Strategic Nuclear Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::