Kosmos 2479
Russian early warning satellite
title: "Kosmos 2479" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2012", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites", "oko"] description: "Russian early warning satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2012" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2479" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian early warning satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2479 |
| mission_type | Early warning |
| operator | VKO |
| COSPAR_ID | 2012-012A |
| SATCAT | 38101 |
| mission_duration | 5–7 years |
| spacecraft_type | US-KMO (71Kh6) |
| manufacturer | Lavochkin |
| launch_mass | 2600 kg |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 81/24 |
| orbit_epoch | 8 November 2013, 11:25:58 UTC |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Geostationary |
| orbit_periapsis | 35785 km |
| orbit_apoapsis | 35797 km |
| orbit_inclination | 1.12 degrees |
| orbit_period | 23.93 hours |
| orbit_longitude | 80°E then 166°E |
| apsis | gee |
| instruments | Infrared telescope with 1 m aperture |
| :: |
| name = Kosmos 2479 | mission_type = Early warning | operator = VKO | COSPAR_ID = 2012-012A | SATCAT = 38101 | mission_duration = 5–7 years
| spacecraft_type = US-KMO (71Kh6) | manufacturer = Lavochkin | launch_mass = 2600 kg
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur 81/24 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_epoch = 8 November 2013, 11:25:58 UTC | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Geostationary | orbit_periapsis = 35785 km | orbit_apoapsis = 35797 km | orbit_inclination = 1.12 degrees | orbit_period = 23.93 hours | orbit_longitude = 80°E then 166°E | orbit_slot = | apsis = gee
| instruments = Infrared telescope with 1 m aperture
Kosmos 2479 ( meaning Cosmos 2479) is a Russian US-KMO missile early warning satellite which was launched in 2012 as part of the Russian Aerospace Defence Forces' Oko programme. The satellite is designed to identify missile launches using infrared telescopes. It was the last US-KMO geostationary satellite, to be launched, prior to the system being replaced by EKS.
Kosmos 2479 was launched from Site 81/24 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. The last Proton-K carrier rocket with a DM-2 upper stage was used to perform the launch, which took place at 05:49 UTC on 30 March 2012. The launch successfully placed the satellite into geostationary orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 2012-012A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 38101.
Kosmos 2479 replaced Kosmos 2440 which was launched in June 2008 and operated until February 2010. These satellites are moved to 80°E and then moved to their intended position. It arrived at 80°E in mid-April 2012 and featured in the official opening of the Oko eastern control centre at Pivan-1 in May. It started to drift from 80°E in July 2012 and in October 2012 it was stabilised at 166°E, a location registered as Prognoz-6 but which had previously never been used.
References
References
- Peat, Chris. (8 November 2013). "COSMOS 2479 - Orbit". Heavens Above.
- Pavel, Podvig. (2012-03-30). "Cosmos-2479 - new geostationary early warning satellite". Russian Strategic Nuclear Forces.
- (2012-04-10). "Cosmos 2479". National Space Science Data Centre.
- (n.d.). "2012-012". Zarya.
- (2012-03-29). "Oko-2 (Cosmos-2479) atop Proton-K/Block DM-2 on March 30, 2012". Orbiter Forum.
- (2012-03-30). "Oko Satellite successfully delivered to Orbit". Spaceflight 101.
- Graham, William. (2012-03-29). "Russian Proton-K completes 45 years of service with US-KMO satellite launch". NASA Spaceflight.
- Zak, Anatoly. (2012-08-19). "Oko Early Warning Satellite". Russian Space Web.
- Pavel, Podvig. (31 May 2012). "An early-warning satellite command center opens up". Russian Strategic Nuclear Forces.
- Satre, Jens. (2012-10-21). "Kosmos 2479 at 166.3° E". Satellite Calculations.
- Pavel, Podvig. (2012-11-13). "Changes in Russia's early warning satellite constellation". Russian Strategic Nuclear Forces.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::