Kosmos 2442

Russian navigation satellite
title: "Kosmos 2442" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2008", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2008" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2442" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2442 |
| image | Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2008-046A |
| SATCAT | 33378 |
| spacecraft | GC 724 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1,540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-M/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 81/24 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| apsis | gee |
| programme | GLONASS (satellites) |
| previous_mission | Kosmos 2436 |
| next_mission | Kosmos 2443 |
| programme2 | Kosmos (satellites) |
| previous_mission2 | Kosmos 2441 |
| next_mission2 | Kosmos 2443 |
| :: |
| name = Kosmos 2442 | image = Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2008-046A | SATCAT = 33378 | mission_duration =
| spacecraft = GC 724 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1,540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-M/DM-2 | launch_site = Baikonur 81/24 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_slot = | apsis = gee
| programme = GLONASS (satellites) | previous_mission = Kosmos 2436 | next_mission = Kosmos 2443 | programme2 = Kosmos (satellites) | previous_mission2 = Kosmos 2441 | next_mission2 = Kosmos 2443
Kosmos 2442 ( meaning Cosmos 2442) is one of a set of three set of three Russian military satellites launched in 2008 as part of the GLONASS satellite navigation system. It was launched with Kosmos 2443 and Kosmos 2444.
This satellites is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M, and is numbered Uragan-M No. 724.
Kosmos 2442/3/4 were launched from Site 81/23 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-M carrier rocket with a Blok DM upper stage was used to perform the launch which took place at 08:49 UTC on 25 September 2008. The launch successfully placed the satellites into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designators 2008-046A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 33378.
It is currently part of the GLONASS constellation in the third orbital plane, orbital slot 18. It started operation on 26 October 2008.
References
References
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- (2013-05-01). "Glonass". Russian Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::