Kosmos 2447
Russian GLONASS navigation satellite
title: "Kosmos 2447" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2008", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian GLONASS navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2008" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2447" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian GLONASS navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2447 |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2008-067A |
| SATCAT | 33466 |
| spacecraft | GC 727 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1,540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-M/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 81/24 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| apsis | gee |
| :: |
| name = Kosmos 2447 | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2008-067A | SATCAT = 33466 | mission_duration =
| spacecraft = GC 727 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1,540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-M/DM-2 | launch_site = Baikonur 81/24 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_slot = | apsis = gee Kosmos 2447 ( meaning Cosmos 2447) is one of a set of three Russian military satellites launched in 2008 as part of the GLONASS satellite navigation system. It was launched with Kosmos 2448 and Kosmos 2449.
This satellite is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M, and is numbered Uragan-M No. 727.
Kosmos 2447/8/9 were launched from Site 81/24 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-M carrier rocket with a Blok DM upper stage was used to perform the launch which took place at 10:43 UTC on 25 December 2008. The launch successfully placed the satellites into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 2008-067A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 33466.
It is not currently part of the GLONASS constellation. It was in orbital slot 3 but was taken out of service on 8 September 2010 due to equipment failure.
References
References
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- (2013-05-01). "Glonass". Russian Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
- (2013-05-03). "The System: GLONASS Forecast Bright and Plentiful". GPS World.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::