Kosmos 2434

Russian navigation satellite
title: "Kosmos 2434" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2007", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2007" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2434" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2434 |
| image | Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2007-065A |
| SATCAT | 32393 |
| spacecraft | GC 721 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-M/DM-2 |
| launch_site | Baikonur, Site 81/24 |
| entered_service | 8 February 2008 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| orbit_slot | 13 |
| apsis | gee |
| programme | GLONASS (satellites) |
| previous_mission | Kosmos 2433 |
| next_mission | Kosmos 2435 |
| programme2 | Kosmos (satellites) |
| previous_mission2 | Kosmos 2433 |
| next_mission2 | Kosmos 2435 |
| :: |
| name = Kosmos 2434 | image = Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2007-065A | SATCAT = 32393 | mission_duration =
| spacecraft = GC 721 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-M/DM-2 | launch_site = Baikonur, Site 81/24 | entered_service = 8 February 2008
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_slot = 13 | apsis = gee
| programme = GLONASS (satellites) | previous_mission = Kosmos 2433 | next_mission = Kosmos 2435 | programme2 = Kosmos (satellites) | previous_mission2 = Kosmos 2433 | next_mission2 = Kosmos 2435
Kosmos 2434 ( meaning Cosmos 2434) is one of a set of three Russian military satellites launched in 2007 as part of the GLONASS satellite navigation system. It was launched with Kosmos 2435 and Kosmos 2436.
This satellite is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M, and is numbered Uragan-M No. 721.
Kosmos 2434 / 2435 / 2436 were launched from Site 81/24 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-M carrier rocket with a Blok DM upper stage was used to perform the launch which took place at 19:32 UTC on 25 December 2007. The launch successfully placed the satellites into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the International Designator 2007-065A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 32393.
It is currently part of the GLONASS constellation in the first orbital plane, orbital slot 13. It started operation on 8 February 2008.·
References
References
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- (2013-05-01). "Glonass". Russian Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::