Kosmos 2433

Russian navigation satellite
title: "Kosmos 2433" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2007", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2007" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2433" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2433 |
| image | Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2007-052A |
| SATCAT | 32275 |
| spacecraft | GC 720 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur, Site 81/24 |
| entered_service | 25 November 2007 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| orbit_slot | 19 |
| apsis | gee |
| programme | GLONASS (satellites) |
| previous_mission | Kosmos 2432 |
| next_mission | Kosmos 2434 |
| programme2 | Kosmos (satellites) |
| previous_mission2 | Kosmos 2432 |
| next_mission2 | Kosmos 2434 |
| :: |
| name = Kosmos 2433 | image = Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2007-052A | SATCAT = 32275 | mission_duration =
| spacecraft = GC 720 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur, Site 81/24 | entered_service = 25 November 2007
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_slot = 19 | apsis = gee
| programme = GLONASS (satellites) | previous_mission = Kosmos 2432 | next_mission = Kosmos 2434 | programme2 = Kosmos (satellites) | previous_mission2 = Kosmos 2432 | next_mission2 = Kosmos 2434
Kosmos 2433 ( meaning Cosmos 2433) is one of a set of three Russian military satellites launched in 2007 as part of the GLONASS satellite navigation system. It was launched with Kosmos 2431 and Kosmos 2432.
This satellite is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M, and is numbered Uragan-M No. 720.
Kosmos 2431 / 2432 / 2433 were launched from Site 81/24 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-K carrier rocket with a Blok DM upper stage was used to perform the launch which took place at 07:35 UTC on 26 October 2007. The launch successfully placed the satellites into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the International Designator 2007-052A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 32275.
It is part of the GLONASS constellation, in the third plane, orbital slot 19. It started operation on 25 November 2007.
References
References
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- (2013-05-01). "Glonass". Russian Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::