Kosmos 1629
Soviet military early warning satellite
title: "Kosmos 1629" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["1985-in-spaceflight", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites", "oko", "1985-in-the-soviet-union", "spacecraft-launched-in-1985"] description: "Soviet military early warning satellite" topic_path: "general/1985-in-spaceflight" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_1629" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Soviet military early warning satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 1629 |
| mission_type | Early warning |
| operator | VKS |
| COSPAR_ID | 1985-016A |
| SATCAT | 15574 |
| mission_duration | 2 years |
| spacecraft_type | US-KS (74Kh6) |
| manufacturer | Lavochkin |
| launch_mass | 2400 kg |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM |
| launch_site | Baikonur 200/39 |
| deactivated | 16 January 1987 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Geostationary |
| apsis | gee |
| instruments | Optical telescope with 50 cm aperture |
| Infrared sensor/s | |
| Smaller telescopes | |
| :: |
| name = Kosmos 1629 | mission_type = Early warning | operator = VKS | COSPAR_ID = 1985-016A | SATCAT = 15574 | mission_duration = 2 years
| spacecraft_type = US-KS (74Kh6) | manufacturer = Lavochkin | launch_mass = 2400 kg
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM | launch_site = Baikonur 200/39 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated = 16 January 1987 | orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Geostationary | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_longitude = | orbit_slot = | apsis = gee
| instruments = Optical telescope with 50 cm aperture Infrared sensor/s Smaller telescopes
Kosmos 1629 ( meaning Cosmos 1629) is a Soviet US-KS missile early warning satellite which was launched in 1985 as part of the Oko programme. The satellite is designed to identify missile launches using optical telescopes and infrared sensors.
Kosmos 1629 was launched from Site 200/39 at Baikonur Cosmodrome in the Kazakh SSR. A Proton-K carrier rocket with a DM upper stage was used to perform the launch, which took place at 07:57 UTC on 21 February 1985. The launch successfully placed the satellite into geostationary orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 1985-016A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 15574.
It was operational for about 2 years.
References
|first=Pavel |last=Podvig |year=2002 |title=History and the Current Status of the Russian Early-Warning System |journal=Science and Global Security |volume=10 |issue=1 |pages=21–60 |issn=0892-9882 |doi=10.1080/08929880212328 |bibcode=2002S&GS...10...21P |url=http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S&GS.pdf |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20120315024323/http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S%26GS.pdf |archive-date=2012-03-15 |citeseerx=10.1.1.692.6127 |s2cid=122901563
References
- (2012-04-10). "Cosmos 1629". National Space Science Data Centre.
- (2012-03-30). "US-KS (74Kh6)". Gunter's Space Page.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::