KTMT-FM
Radio station in Medford, Oregon
title: "KTMT-FM" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["radio-stations-in-medford,-oregon", "contemporary-christian-radio-stations-in-the-united-states", "radio-stations-established-in-1970", "1970-establishments-in-oregon", "stephens-media-group-radio-stations"] description: "Radio station in Medford, Oregon" topic_path: "geography/united-states" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KTMT-FM" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Radio station in Medford, Oregon ::
::data[format=table title="Infobox radio station"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KTMT-FM |
| logo | KTMT-FM Joy! 93.7.png |
| logo_size | 200px |
| city | Medford, Oregon |
| area | Medford–Ashland, Oregon |
| branding | Joy! 93.7 |
| frequency | 93.7 MHz |
| translator | See |
| airdate | October 15, 1970 (as KMED-FM) |
| format | Contemporary Christian |
| subchannels | HD2: Top 40 (CHR) "Hits 93.3" |
| erp | 31,000 watts |
| haat | 980 m |
| class | C |
| facility_id | 60313 |
| coordinates | |
| former_callsigns | KMED-FM (1970–1972) |
| owner | Stephens Media Group |
| licensee | SMG-Medford, LLC |
| sister_stations | KAKT, KBOY-FM, KCMX-FM, KTMT |
| webcast | Listen Live |
| HD2: Listen Live | |
| website | joy937fm.com |
| hits933.com (HD2) | |
| licensing_authority | FCC |
| :: |
| name = KTMT-FM | logo = KTMT-FM Joy! 93.7.png | logo_size = 200px | city = Medford, Oregon | area = Medford–Ashland, Oregon | branding = Joy! 93.7 | frequency = 93.7 MHz | translator = See | airdate = October 15, 1970 (as KMED-FM) | format = Contemporary Christian | subchannels = HD2: Top 40 (CHR) "Hits 93.3" | erp = 31,000 watts | haat = 980 m | class = C | facility_id = 60313 | coordinates = | callsign_meaning = | former_callsigns = KMED-FM (1970–1972) | affiliations = | owner = Stephens Media Group | licensee = SMG-Medford, LLC | sister_stations = KAKT, KBOY-FM, KCMX-FM, KTMT | webcast = Listen Live HD2: Listen Live | website = joy937fm.com hits933.com (HD2) | licensing_authority= FCC
KTMT-FM (93.7 MHz, "Joy! 93.7") is a commercial Christian contemporary music radio station in Medford, Oregon, United States, broadcasting to the Medford–Ashland, Oregon area. The station is currently owned by Stephens Media Group.
History
KTMT-FM in the 1970s had a beautiful music format. Beginning in the 1980s, the station had a Top 40/CHR format known as "Stereo 93", later known as “Power 93 KTMT” and then later “Beat 93” in the 1990s until 2005.
On April 1, 2005, KTMT-FM dropped its longtime Top 40 format to jump on the adult hits bandwagon as "93.7 Mike FM".
In early 2009, the station changed to Adult Top 40 as “Mix 93” and had a contest in which listeners competed to design the station’s new logo.
On March 25, 2011, KTMT began stunting with a series of heartbeats, then the station returned on March 29, 2011 to its former Top 40 format as "Beat 93.7".
On March 31, 2012, KTMT-FM rebranded as "Now 93.7".
On July 14, 2021, at 12 noon, 5 days after launching "Hits 93.3" on translator K227AA and KTMT-HD2, KTMT-FM became "Joy! 93.7" with a Christian contemporary music format.
KTMT-HD2
On July 9, 2021, KTMT-FM's Top 40/CHR format moved to KTMT-HD2, branded as "Hits 93.3" (simulcast on translator K227AA 93.3 FM Ashland).
Translators
KTMT-FM broadcasts on the following translators:
| callsign = KTMT-FM
| call1 = K221CP | freq1 = 92.1 | city1 = Grants Pass, Oregon | fid1 = 60310 | class1 = D | watts1 = 200
| call2 = K265AF | freq2 = 100.9 | city2 = Happy Camp, California | fid2 = 60600 | class2 = D | watts2 = 60
| callsign = KTMT-HD2
| call1 = K227AA | freq1 = 93.3 | city1 = Ashland, Oregon | fid1 = 60311 | class1 = D | watts1 = 250
Previous logo
150px (KTMT-FM's logo under previous "Mix 93" format)
References
References
- "KTMT-FM Facility Record". United States [[Federal Communications Commission]], audio division.
- "Joy Comes To Southern Oregon".
- "Stephens Debuts Hits 93.3 Medford".
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::