KRQK
title: "KRQK" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["radio-stations-in-california", "santa-barbara-county,-california", "spanish-language-radio-stations-in-california", "1979-establishments-in-california", "radio-stations-established-in-1979"] topic_path: "geography/spain" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KRQK" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::data[format=table title="Infobox radio station"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KRQK |
| logo | File:KRQK LaLey100.3 logo.png |
| city | Lompoc, California |
| area | Santa Maria—Lompoc, California |
| branding | La Ley 100.3 |
| frequency | 100.3 MHz |
| airdate | December 18, 1979 (at 100.9) |
| format | Regional Mexican |
| erp | 3,700 watts |
| haat | 263 m |
| class | B1 |
| facility_id | 51264 |
| coordinates | |
| former_frequencies | 100.9 MHz (1979–1990) |
| owner | American General Media |
| licensee | AGM California, Inc. |
| sister_stations | KBOX, KPAT, KSMA, KSNI-FM |
| webcast | |
| website | |
| licensing_authority | FCC |
| :: |
| name = KRQK | logo = File:KRQK LaLey100.3 logo.png | city = Lompoc, California | area = Santa Maria—Lompoc, California | branding = La Ley 100.3 | frequency = 100.3 MHz | airdate = December 18, 1979 (at 100.9) | format = Regional Mexican | erp = 3,700 watts | haat = 263 m | class = B1 | facility_id = 51264 | coordinates = | callsign_meaning = | former_callsigns = | former_frequencies = 100.9 MHz (1979–1990) | affiliations = | owner = American General Media | licensee = AGM California, Inc. | sister_stations = KBOX, KPAT, KSMA, KSNI-FM | webcast = | website = | licensing_authority= FCC
KRQK (100.3 FM, "La Ley") is a commercial radio station that is licensed to Lompoc, California, United States and serves the Santa Maria—Lompoc area. The station is owned by American General Media and broadcasts a regional Mexican music format.
History
KRQK was signed on December 18, 1979 at the 100.9 FM frequency by Sunshine Wireless of California, broadcasting a top 40 format. In 1985, Sunshine Wireless sold KRQK and its AM sister station KLLB (1410 AM) to Crystal Broadcasting Inc. for $1.75 million.
In January 1989, then-Album-oriented rock formatted KRQK applied to the Federal Communications Commission to change frequencies to 100.3 FM; the request was granted the following year. On December 22, 1989, Crystal Broadcasting sold KRQK and its AM counterpart, then known as KTME, to Nova Broadcasting-Santa Maria, headed by Gregg Peterson, for $1.47 million. The station pair changed hands once again in May 1993, when Nova Broadcasting sold the combo to Padre Serra Communications for $450,000. The new owner then flipped KRQK to a regional Mexican format.
In September 1999, Padre Serra sold KRQK to Bakersfield-based American General Media for $1.3 million.
On January 18, 2010 at 11:30 a.m., high winds in the Santa Maria area triggered a power outage that knocked several stations off the air, including KRQK. The station resumed broadcasting one hour later under generator power.
References
References
- (1981). "Directory of Radio Stations in the United States and Canada". Broadcasting Publications Inc..
- (December 16, 1985). "For the Record". Broadcasting Publications Inc..
- (January 23, 1989). "For the Record". Broadcasting Publications Inc..
- (1991). "Directory of Radio Stations in the United States and Canada". Broadcasting Publications Inc..
- (February 12, 1990). "For the Record". Broadcasting Publications Inc..
- (May 24, 1993). "Changing Hands". Cahners Publishing Company.
- (October 1, 1999). "Chancellor Sells Puerto Rico Holdings".
- Ramos, Julian J.. (January 23, 2010). "Week's stormy weather causes local radio silence". [[Santa Maria Times]].
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::