Kosmos 2474

Russian navigation satellite
title: "Kosmos 2474" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2011", "spacecraft-launched-by-soyuz-2-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2011" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2474" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2474 |
| image | Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2011-055A |
| SATCAT | 37829 |
| spacecraft | GC 742 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1,540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Soyuz-2-1b/Fregat-M |
| launch_site | Plesetsk 43/4 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| orbit_semimajor | 25506 km |
| orbit_eccentricity | 0.0011 |
| orbit_periapsis | 19100 km |
| orbit_apoapsis | 19156 km |
| orbit_inclination | 64.81 degrees |
| orbit_period | 675.67 minutes |
| apsis | gee |
| programme | GLONASS (satellites) |
| previous_mission | Kosmos 2471 |
| next_mission | Kosmos 2475 |
| programme2 | Kosmos (satellites) |
| previous_mission2 | Kosmos 2473 |
| next_mission2 | Kosmos 2475 |
| :: |
| name = Kosmos 2474 | image = Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2011-055A | SATCAT = 37829 | mission_duration =
| spacecraft = GC 742 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1,540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Soyuz-2-1b/Fregat-M | launch_site = Plesetsk 43/4 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_semimajor = 25506 km | orbit_eccentricity = 0.0011 | orbit_periapsis = 19100 km | orbit_apoapsis = 19156 km | orbit_inclination = 64.81 degrees | orbit_period = 675.67 minutes | orbit_slot = | apsis = gee
| programme = GLONASS (satellites) | previous_mission = Kosmos 2471 | next_mission = Kosmos 2475 | programme2 = Kosmos (satellites) | previous_mission2 = Kosmos 2473 | next_mission2 = Kosmos 2475
Kosmos 2474 ( meaning Cosmos 2474) is a Russian military satellite launched in 2011 as part of the GLONASS satellite navigation system.
This satellite is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M, and is numbered Uragan-M No. 742.
Kosmos 2474 was launched from Site 43/4 at Plesetsk Cosmodrome in northern Russia. A Soyuz-2-1b carrier rocket with a Fregat upper stage was used to perform the launch which took place at 20:15 UTC on 2 October 2011. The launch successfully placed the satellite into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 2011-055A. The United States Space Command assigned them the Satellite Catalog Numbers 37829.
It was due to be launched on 25 August 2011 but was postponed due to the failed launch of Progress M-12M the day before. It was rescheduled to 25 September, and then to 1 October before being launched on 2 October.
It is in the first orbital plane used by GLONASS, in orbital slot 4.
References
References
- (n.d.). "2011-055". Zarya.
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- Podvig, Pavel. (3 October 2011). "Glonass-M satellite joins the constellation". Russian Strategic Nuclear Forces.
- (2013-05-01). "Glonass". Russian Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::