Kosmos 2425

Russian navigation satellite
title: "Kosmos 2425" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2006", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites"] description: "Russian navigation satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2006" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2425" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian navigation satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2425 |
| image | Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg |
| mission_type | Navigation |
| operator | Russian Space Forces |
| COSPAR_ID | 2006-062A |
| SATCAT | 29670 |
| spacecraft | GC 716 |
| spacecraft_type | Uragan-M |
| manufacturer | Reshetnev ISS |
| launch_mass | 1415 kg |
| dimensions | 1.3 m diameter |
| power | 1540 watts |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur, Site 81/24 |
| entered_service | 12 October 2007 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Medium Earth orbit |
| orbit_slot | 15 |
| apsis | gee |
| programme | GLONASS (satellites) |
| previous_mission | Kosmos 2424 |
| next_mission | Kosmos 2426 |
| programme2 | Kosmos (satellites) |
| previous_mission2 | Kosmos 2424 |
| next_mission2 | Kosmos 2426 |
| :: |
| name = Kosmos 2425 | image = Glonass-M small. CeBIT 2011 Samstag PD 110.jpg | mission_type = Navigation | operator = Russian Space Forces | COSPAR_ID = 2006-062A | SATCAT = 29670 | mission_duration =
| spacecraft = GC 716 | spacecraft_type = Uragan-M | manufacturer = Reshetnev ISS | launch_mass = 1415 kg | dimensions = 1.3 m diameter | power = 1540 watts
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur, Site 81/24 | entered_service = 12 October 2007
| disposal_type = | deactivated =
| orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Medium Earth orbit | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_slot = 15 | apsis = gee
| programme = GLONASS (satellites) | previous_mission = Kosmos 2424 | next_mission = Kosmos 2426 | programme2 = Kosmos (satellites) | previous_mission2 = Kosmos 2424 | next_mission2 = Kosmos 2426
Kosmos 2425 ( meaning Cosmos 2425) is one of a set of three Russian military satellites launched in 2006 as part of the GLONASS satellite navigation system. It was launched with Kosmos 2424 and Kosmos 2426.
This satellite is a GLONASS-M satellite, also known as Uragan-M. It was assigned GLONASS-M №16 number by the manufacturer and 716 by the Ground Control.
Kosmos 2424 / 2425 / 2426 were launched from Site 81/24 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-K carrier rocket with a Blok DM upper stage was used to perform the launch which took place at 20:18 UTC on 25 December 2006. The launch successfully placed the satellites into Medium Earth orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the International Designator 2006-062A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 29670.
It is in the second orbital plane in orbital slot 15. It started operations on 12 October 2007.·
References
References
- (14 November 2006). "Спутниковая система ГЛОНАСС – основа единой системы координатно–временного обеспечения Российской Федерации". [[Space Research Institute]].
- (8 July 2015). "ИСТОРИЯ СОСТОЯНИЯ ОРБИТАЛЬНОЙ ГРУППИРОВКИ ГЛОНАСС". glonass-svoevp.ru.
- Testoyedov, Nikolay. (2015-05-18). "Space Navigation in Russia: History of Development".
- McDowell, Jonathan. "Satellite Catalog". Jonathan's Space Page.
- McDowell, Jonathan. "Launch Log". Jonathan's Space Page.
- (2013-05-01). "Glonass". Russian Forces.
- (2013-05-03). "GLONASS constellation status, 03.05.2013". Information-analytical centre, Korolyov, Russia.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::