Kosmos 2379
Russian military early warning satellite
title: "Kosmos 2379" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-2001", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites", "oko"] description: "Russian military early warning satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-2001" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2379" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian military early warning satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2379 |
| mission_type | Early warning |
| operator | VKS |
| COSPAR_ID | 2001-037A |
| SATCAT | 26892 |
| mission_duration | 5–7 years (estimate) |
| 8 years (actual) | |
| spacecraft_type | US-KMO (71Kh6) |
| manufacturer | Lavochkin |
| launch_mass | 2600 kg |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 81/24 |
| deactivated | late 2009/early 2010 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Geostationary |
| orbit_longitude | 24W until September 2007 then 12E |
| apsis | gee |
| instruments | Infrared telescope with 1 m aperture |
| :: |
| name = Kosmos 2379 | mission_type = Early warning | operator = VKS | COSPAR_ID = 2001-037A | SATCAT = 26892 | mission_duration = 5–7 years (estimate) 8 years (actual)
| spacecraft_type = US-KMO (71Kh6) | manufacturer = Lavochkin | launch_mass = 2600 kg
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur 81/24 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated = late 2009/early 2010
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Geostationary | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_longitude = 24W until September 2007 then 12E | orbit_slot = | apsis = gee
| instruments = Infrared telescope with 1 m aperture
Kosmos 2379 ( meaning Cosmos 2379) is a Russian US-KMO missile early warning satellite which was launched in 2001 as part of the Russian Space Forces' Oko programme. The satellite is designed to identify missile launches using infrared telescopes.
Kosmos 2379 was launched from Site 81/24 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-K carrier rocket with a DM-2 upper stage was used to perform the launch, which took place at 20:39 UTC on 24 August 2001. The launch successfully placed the satellite into geostationary orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 2001-037A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 26892.
This satellite was located at 24W until August/September 2007 when it moved to 12E. It had an 8-year operational life and failed late 2009/early 2010.
References
References
- Pavel, Podvig. (2007-09-05). "Early-warning satellite is drifting off station". Russian Strategic Nuclear Forces.
- Pavel, Podvig. (2010-04-28). "Early warning system is down to three satellites". Russian Strategic Nuclear Forces.
- (2012-04-10). "Cosmos 2379". National Space Science Data Centre.
- (2012-03-30). "US-KMO (71Kh6)". Gunter's Space Page.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::