Kosmos 2345
Russian military early warning satellite
title: "Kosmos 2345" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-1997", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites", "oko"] description: "Russian military early warning satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-1997" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2345" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian military early warning satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2345 |
| mission_type | Early warning |
| operator | VKS |
| COSPAR_ID | 1997-041A |
| SATCAT | 24894 |
| mission_duration | 18 months |
| spacecraft_type | US-KS (74Kh6) |
| manufacturer | Lavochkin |
| launch_mass | 2400 kg |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 200/39 |
| deactivated | 28 February 1999 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Geostationary |
| apsis | gee |
| instruments | Optical telescope with 50 cm aperture |
| Infrared sensor/s | |
| Smaller telescopes | |
| :: |
| name = Kosmos 2345 | mission_type = Early warning | operator = VKS | COSPAR_ID = 1997-041A | SATCAT = 24894 | mission_duration = 18 months
| spacecraft_type = US-KS (74Kh6) | manufacturer = Lavochkin | launch_mass = 2400 kg
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur 200/39 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated = 28 February 1999
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Geostationary | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_longitude = | orbit_slot = | apsis = gee
| instruments = Optical telescope with 50 cm aperture Infrared sensor/s Smaller telescopes
Kosmos 2345 ( meaning Cosmos 2345) is a Russian US-KS missile early warning satellite which was launched in 1997 as part of the Russian Space Forces' Oko programme. The satellite is designed to identify missile launches using optical telescopes and infrared sensors.
Kosmos 2345 was launched from Site 200/39 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-K carrier rocket with a DM-2 upper stage was used to perform the launch, which took place at 20:49 UTC on 14 August 1997. The launch successfully placed the satellite into geostationary orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 1997-041A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 24894.
It was the last US-KS satellite and was operational for about 18 months.
References
|first=Pavel |last=Podvig |year=2002 |title=History and the Current Status of the Russian Early-Warning System |journal=Science and Global Security |volume=10 |issue=1 |pages=21–60 |issn=0892-9882 |doi=10.1080/08929880212328 |bibcode=2002S&GS...10...21P |url=http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S&GS.pdf |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20120315024323/http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S%26GS.pdf |archive-date=2012-03-15 |citeseerx=10.1.1.692.6127 |s2cid=122901563
References
- (2012-04-10). "Cosmos 2345". National Space Science Data Centre.
- (2012-03-30). "US-KS (74Kh6)". Gunter's Space Page.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::