Kosmos 2282
Russian military early warning satellite
title: "Kosmos 2282" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-1994", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites", "oko"] description: "Russian military early warning satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-1994" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2282" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian military early warning satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2282 |
| mission_type | Early warning |
| operator | VKS |
| COSPAR_ID | 1994-038A |
| mission_duration | 5-7 years (estimate) |
| 17 months (actual) | |
| spacecraft_type | US-KMO (71Kh6) |
| manufacturer | Lavochkin |
| launch_mass | 2600 kg |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 81/23 |
| deactivated | 29 December 1995 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Geostationary |
| apsis | gee |
| instruments | Infrared telescope with 1 m aperture |
| :: |
| name = Kosmos 2282 | mission_type = Early warning | operator = VKS | COSPAR_ID = 1994-038A | SATCAT = | mission_duration = 5-7 years (estimate) 17 months (actual)
| spacecraft_type = US-KMO (71Kh6) | manufacturer = Lavochkin | launch_mass = 2600 kg
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur 81/23 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated = 29 December 1995
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Geostationary | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_longitude = | orbit_slot = | apsis = gee
| instruments = Infrared telescope with 1 m aperture
Kosmos 2282 ( meaning Cosmos 2282) is a Russian US-KMO missile early warning satellite which was launched in 1994 as part of the Russian Space Forces' Oko programme. The satellite is designed to identify missile launches using infrared telescopes.
Kosmos 2282 was launched from Site 81/23 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-K carrier rocket with a DM-2 upper stage was used to perform the launch, which took place at 23:58 UTC on 6 July 1994. The launch successfully placed the satellite into geostationary orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 1994-038A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 23168.
This satellite only worked for 17 months before failing.
References
|first=Pavel |last=Podvig |year=2002 |title=History and the Current Status of the Russian Early-Warning System |journal=Science and Global Security |volume=10 |issue=1 |pages=21–60 |issn=0892-9882 |doi=10.1080/08929880212328 |bibcode=2002S&GS...10...21P |url=http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S&GS.pdf |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20120315024323/http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S%26GS.pdf |archive-date=2012-03-15 |citeseerx=10.1.1.692.6127 |s2cid=122901563
References
- (2012-04-10). "Cosmos 2282". National Space Science Data Centre.
- (2012-03-30). "US-KMO (71Kh6)". Gunter's Space Page.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::