Kosmos 2133
Russian satellite
title: "Kosmos 2133" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["spacecraft-launched-in-1991", "spacecraft-launched-by-proton-rockets", "kosmos-satellites", "oko", "1991-in-the-soviet-union"] description: "Russian satellite" topic_path: "general/spacecraft-launched-in-1991" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_2133" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Russian satellite ::
::data[format=table title="Infobox spaceflight"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kosmos 2133 |
| mission_type | Early warning |
| operator | VKS |
| COSPAR_ID | 1991-010A |
| SATCAT | 21111 |
| mission_duration | 5-7 years (estimate) |
| 4 years (actual) | |
| spacecraft_type | US-KMO (71Kh6) |
| manufacturer | Lavochkin |
| launch_mass | 2600 kg |
| launch_date | UTC |
| launch_rocket | Proton-K/DM-2 |
| launch_site | Baikonur 200/39 |
| deactivated | 9 November 1995 |
| orbit_reference | Geocentric |
| orbit_regime | Geostationary |
| apsis | gee |
| instruments | Infrared telescope with 1 m aperture |
| :: |
| name = Kosmos 2133 | mission_type = Early warning | operator = VKS | COSPAR_ID = 1991-010A | SATCAT = 21111 | mission_duration = 5-7 years (estimate) 4 years (actual)
| spacecraft_type = US-KMO (71Kh6) | manufacturer = Lavochkin | launch_mass = 2600 kg
| launch_date = UTC | launch_rocket = Proton-K/DM-2 | launch_site = Baikonur 200/39 | entered_service =
| disposal_type = | deactivated = 9 November 1995
| orbit_epoch = | orbit_reference = Geocentric | orbit_regime = Geostationary | orbit_periapsis = | orbit_apoapsis = | orbit_inclination = | orbit_period = | orbit_longitude = | orbit_slot = | apsis = gee
| instruments = Infrared telescope with 1 m aperture
Kosmos 2133 ( meaning Cosmos 2133) is a Russian US-KMO missile early warning satellite which was launched in 1991 as part of the Russian Space Forces' Oko programme. The satellite is designed to identify missile launches using infrared telescopes.
Kosmos 2133 was launched from Site 200/39 at Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan. A Proton-K carrier rocket with a DM-2 upper stage was used to perform the launch, which took place at 08:31 UTC on 14 February 1991. The launch successfully placed the satellite into geostationary orbit. It subsequently received its Kosmos designation, and the international designator 1991-010A. The United States Space Command assigned it the Satellite Catalog Number 21111.
Kosmos 2133 was the first satellite in the US-KMO series and was operational for over 4 years.
References
|first=Pavel |last=Podvig |year=2002 |title=History and the Current Status of the Russian Early-Warning System |journal=Science and Global Security |volume=10 |issue=1 |pages=21–60 |issn=0892-9882 |doi=10.1080/08929880212328 |bibcode=2002S&GS...10...21P |url=http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S&GS.pdf |url-status=dead |archive-url=https://web.archive.org/web/20120315024323/http://iis-db.stanford.edu/pubs/20734/Podvig-S%26GS.pdf |archive-date=2012-03-15 |citeseerx=10.1.1.692.6127 |s2cid=122901563
References
- (2012-04-10). "Cosmos 2133". National Space Science Data Centre.
- (2012-03-30). "US-KMO (71Kh6)". Gunter's Space Page.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::