Kosmos 1686

Fourth and final TKS spacecraft
title: "Kosmos 1686" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["salyut-programme", "kosmos-satellites", "1985-in-the-soviet-union", "spacecraft-launched-in-1985"] description: "Fourth and final TKS spacecraft" topic_path: "general/salyut-programme" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kosmos_1686" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Fourth and final TKS spacecraft ::
::data[format=table title="Infobox space station"]
| Field | Value |
|---|---|
| station | Kosmos 1686 |
| station_image | Salyut 7 & Cosmos 1686.gif |
| station_image_caption | Kosmos 1686 (top) docked to Salyut 7, imaged by Range-Doppler radar. |
| insignia | Salyut_program_insignia.svg |
| insignia_caption | Salyut program insignia |
| sign | Salyut 7 |
| launch | 1985-09-27 |
| 02:01:00 UTC | |
| Docked to Salyut 7 on 1985-10-02. | |
| launch_pad | Baikonur 200/39 |
| reentry | February 7, 1991 |
| mass | 20,000 kg |
| perigee | 219 km (118.25 nmi) |
| apogee | 278 km (150.1 nmi) |
| inclination | 51.6 degrees |
| period | 89.2 minutes |
| length | 15 m |
| width | 16 m |
| diameter | 4.15 m |
| orbits_day | 16.14 |
| in_orbit | 1959 days |
| as_of | deorbit & reentry |
| stats_ref | |
| configuration_image | Salyut 7 and Cosmos 1686 drawing.png |
| configuration_caption | Combined Kosmos 1686-Salyut 7 space station complex |
| :: |
| station = Kosmos 1686 | station_image = Salyut 7 & Cosmos 1686.gif | station_image_size = | station_image_caption = Kosmos 1686 (top) docked to Salyut 7, imaged by Range-Doppler radar. | insignia = Salyut_program_insignia.svg | insignia_caption = Salyut program insignia | sign = Salyut 7 | launch = 1985-09-27 02:01:00 UTC Docked to Salyut 7 on 1985-10-02. | launch_pad = Baikonur 200/39 | reentry = February 7, 1991 | mass = 20,000 kg | perigee = 219 km (118.25 nmi) | apogee = 278 km (150.1 nmi) | inclination = 51.6 degrees | period = 89.2 minutes | length = 15 m | width = 16 m | diameter = 4.15 m | orbits_day = 16.14 | in_orbit = 1959 days | as_of = deorbit & reentry | stats_ref = | configuration_image = Salyut 7 and Cosmos 1686 drawing.png | configuration_size = | configuration_caption = Combined Kosmos 1686-Salyut 7 space station complex
Kosmos 1686 ( meaning Cosmos 1686), also known as TKS-4, was a heavily modified TKS spacecraft which docked unmanned to the Soviet space station Salyut 7 as part of tests to attach scientific expansion modules to stations in Earth orbit. The module which docked to the station was the FGB component of a TKS vehicle launched on September 27, 1985, and was designed to test systems planned for use on the Mir Core Module. The spacecraft docked with Salyut 7 on October 2, 1985, during the long-duration stay of the cosmonauts of its fifth principal expedition, which arrived on Soyuz T-14. It was the last flown TKS spacecraft.
Notable features
- The spacecraft's VA capsule was greatly modified to carry instruments – the retrorocket and parachute packages were replaced by scientific equipment, including an infrared telescope and the Ozon spectrometer.
- The combined Salyut 7-Kosmos 1686 complex massed 43 tons, with Kosmos 1686 delivering 4500 kg of cargo to Salyut 7 and nearly doubling the amount of habitable volume available to the station's crew.
- On August 19–22, 1986, ground controllers boosted the vacant Salyut 7-Kosmos 1686 complex to a 474 km by 492 km orbit using engines on Kosmos 1686. This reduced the propellant supply of the complex to 70 kg (about 500 kg were required for controlled deorbit). In addition, Kosmos 1686 and Salyut 7 each suffered major systems breakdowns soon after they were abandoned, making the complex impossible to control.
- All previous space stations over which the Soviets maintained control were intentionally deorbited after their last cosmonaut crew departed. The Soviets estimated that the reboost gave the complex an 8-yr lifetime in orbit. They considered recovering the station using the Buran shuttle. However, following delays to and the eventual cancellation of the Buran program, Kosmos 1686 underwent uncontrolled reentry with Salyut 7 on February 7, 1991, reentering over Argentina, scattering much of its debris over the town of Capitan Bermudez.
References
| author1= Mark Wade | title= Salyut 7 | url= http://www.astronautix.com/s/salyut7.html | encyclopedia= Encyclopedia Astronautica | access-date= 18 October 2009 }}
| author1= David S.F. Portree | url= https://www.hq.nasa.gov/pao/History/SP-4225/documentation/mhh/mirheritage.pdf | title= Mir Hardware Heritage | year= 1995 | publisher= NASA | archive-url= https://web.archive.org/web/20230326210404/https://www.hq.nasa.gov/pao/History/SP-4225/documentation/mhh/mirheritage.pdf | archive-date= 26 March 2023 | url-status= live }}
| title= COSMOS 1686 Satellite Details 1985-086A NORAD 16095 | website= n2yo.com | url= http://www.n2yo.com/satellite.php?s=16095 | access-date= 29 June 2007 }}
| author1= John T. McQuiston | title= Salyut 7, Soviet Station in Space, Falls to Earth After 9-Year Orbit | url= https://www.nytimes.com/1991/02/07/world/salyut-7-soviet-station-in-space-falls-to-earth-after-9-year-orbit.html | work= The New York Times | date= 7 February 1991 | access-date= 18 October 2009 }}
| url=http://www.aero.org/capabilities/cords/faq8.html | title= Spacecraft Reentry FAQ | access-date= 18 October 2009 | archive-url= https://web.archive.org/web/20120513052250/http://www.aero.org/capabilities/cords/faq8.html | website= www.aero.org | archive-date= 13 May 2012 | url-status= dead }}
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::