KNBS
title: "KNBS" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["radio-stations-in-missouri", "radio-stations-established-in-1975", "1975-establishments-in-missouri", "conservative-talk-radio", "talk-radio-stations-in-the-united-states"] topic_path: "geography/united-states" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KNBS" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::data[format=table title="Infobox radio station"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KNBS |
| above | Simulcast with K270BW, St. Louis |
| city | Bowling Green, Missouri |
| area | St. Louis, Missouri |
| branding | NewsTalkSTL |
| frequency | 94.1 MHz |
| format | Conservative talk |
| erp | 7,500 watts |
| haat | 180.4 m |
| coordinates | |
| class | C3 |
| former_callsigns | |
| former_frequencies | 100.9 MHz (1975–1991) |
| licensing_authority | FCC |
| facility_id | 52572 |
| owner | Epic STL LLC d/b/a News Talk STL Radio |
| airdate | |
| webcast | Listen Live |
| website | |
| :: |
| name = KNBS | above = Simulcast with K270BW, St. Louis | city = Bowling Green, Missouri | area = St. Louis, Missouri | branding = NewsTalkSTL | frequency = 94.1 MHz | format = Conservative talk | erp = 7,500 watts | haat = 180.4 m | coordinates = | class = C3 | former_callsigns = | former_frequencies = 100.9 MHz (1975–1991) | licensing_authority = FCC | facility_id = 52572 | owner = Epic STL LLC d/b/a News Talk STL Radio | operator = | sister_stations = | airdate = | webcast = Listen Live | website =
KNBS is a radio station in Bowling Green, Missouri and serves the western (Westplex) suburbs of St. Louis. KNBS simulcasts K270BW (101.9 FM) and KLJY-HD3 (99.1 FM), airing a conservative talk format known as "NewsTalkSTL". The station is owned by Epic STL, a local ownership consortium, with programming originating from its studios near Westport Plaza in Maryland Heights, Missouri.
History
KNBS was established as KPCR-FM at 100.9 MHz on August 1, 1975. It was the companion to KPCR (1530 AM) in the same town and simulcast that station and its country music format two-thirds of the time.
Original owner Pike County Broadcasting, Inc., sold the KPCR stations in 1998 to Indacom, Inc., for $490,000. Indacom sold the two country outlets to Four Him, Inc., headed by Michael Fallon, in 2001 in a $725,000 transaction. KPVR and the 97.7 station at Potosi formed Joy FM, the new contemporary Christian station for St. Louis, formed after a previous commercial outlet in the city was sold and changed formats in 1998.
Joy FM acquired the former KFUO-FM 99.1 in St. Louis and relaunched it as KLJY in July 2010; the original simulcast continued to air Joy FM for several more years. Boost was launched on its present signals—the former Joy FM simulcast and a St. Louis translator owned by the Educational Media Foundation—on March 24, 2014.
On November 6, 2020, Gateway announced it would acquire the facility of WFUN-FM 95.5 from Urban One, and that Boost Radio would move from KPVR, KHZR, and K270BW to said station after Gateway assumed operations on January 4, 2021. The call letters of KPVR and KHZR were changed to KNBS and KQBS, remaining with Boost Radio at that time.
On August 9, 2021, KNBS flipped to a simulcast of the conservative talk "NewsTalkSTL" programming heard on K270BW/KLJY-HD3. Operator Epic STL agreed to purchase the station outright for $200,000 in June 2023, a deal completed on October 31.
References
References
- (1977). "KPCR-FM". Broadcasting Yearbook.
- (January 2, 1998). "Transactions". Radio & Records.
- (February 16, 2001). "Transactions". Radio & Records.
- Venta, Lance. (March 20, 2014). "Boost 101.9 St. Louis To Launch Monday".
- Venta, Lance. (January 4, 2021). "Boost 95.5 Debuts In St. Louis". RadioInsight.
- [https://newstalkstl.com/newstalk-stl-launching-third-fm-signal-to-extend-coverage/ NewsTalkSTL Launching Third FM Signal to Extend Coverage]
- (June 15, 2023). "Deal Digest: Best Week Of 2023 With Multimillion Dollar Sales In Michigan, And Texas.". Inside Radio.
- (October 31, 2023). "Notification of Consummation". [[Federal Communications Commission]].
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::