KMOE
title: "KMOE" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["country-radio-stations-in-missouri", "radio-stations-established-in-1975", "bates-county,-missouri", "1975-establishments-in-missouri"] topic_path: "general/country-radio-stations-in-missouri" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KMOE" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::data[format=table title="Infobox radio station"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KMOE |
| city | Butler, Missouri |
| country | US |
| branding | The Bullet |
| airdate | |
| frequency | 92.1 MHz |
| format | Country |
| language | English |
| power | 4,700 watts |
| haat | 45 m |
| class | A |
| facility_id | 4048 |
| licensing_authority | FCC |
| coordinates | |
| former_frequencies | 105.5 MHz (1975–1976) |
| owner | Bates County Broadcasting Company |
| webcast | Listen Live |
| website | 921news.com |
| affiliations | Westwood One, ABC News |
| :: |
| name = KMOE | logo = | city = Butler, Missouri | country = US | branding = The Bullet | airdate = | frequency = 92.1 MHz | format = Country | language = English | power = 4,700 watts | haat = 45 m | class = A | facility_id = 4048 | licensing_authority = FCC | coordinates = | callsign_meaning = | former_callsigns = | former_frequencies = 105.5 MHz (1975–1976) | owner = Bates County Broadcasting Company | licensee = | sister_stations = | webcast = Listen Live | website = 921news.com | affiliations = Westwood One, ABC News
KMOE (92.1 FM, "The Bullet") is an American radio station licensed to serve the community of Butler, Missouri. The station's broadcast license is held by Bates County Broadcasting Company.
KMOE has been owned and operated by members of the Thornton family since it was founded in 1975. The station was assigned the call sign "KMOE" by the Federal Communications Commission (FCC).
Programming
KMOE broadcasts a full service country music format, including programming from Westwood One. In addition to its music programming, KMOE airs local news, farm and market reports, ABC News Radio, a daily obituary report, and a tradio program called Swap Shop. Sunday programming includes Gospel music, local church services, Gun Talk Radio, plus news and sports updates.
KMOE's programming was simulcast on a sister station, KMAM (1530 AM), until that station's closure in 2024.
References
References
- "Station Information Profile". [[Arbitron]].
- (1977). "Broadcasting Yearbook 1977". Broadcasting Publications, Inc.
- "About KMOE 92.1 FM and KMAM 1530 AM". Bates County Broadcasting Company.
- "Programming". Bates County Broadcasting Company.
- "Call Sign History". [[Federal Communications Commission]] Media Bureau.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::