Kjelfossen

title: "Kjelfossen" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["aurland", "waterfalls-of-vestland"] topic_path: "general/aurland" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/Kjelfossen" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::data[format=table title="Infobox waterfall"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | Kjelfossen |
| image | Kjelfossen 1.jpg |
| caption | View of the waterfall |
| coordinates | |
| location | Vestland, Norway |
| elevation | 832 m |
| height | 705 m |
| height_longest | 198 m |
| number_drops | 6 |
| width | 15 m |
| average_width | 8 m |
| run | 488 m |
| watercourse | Kjelfossgrovi |
| average_flow | 1.42 to |
| world_rank | 18 |
| type | Tiered plunges |
| :: |
|name = Kjelfossen |image = Kjelfossen 1.jpg |image_width = |caption = View of the waterfall |coordinates = |location = Vestland, Norway |elevation = 832 m |height = 705 m |height_longest = 198 m |number_drops = 6 |width = 15 m |average_width = 8 m |run = 488 m |watercourse = Kjelfossgrovi |average_flow = 1.42 to |world_rank = 18 |type = Tiered plunges
Kjelfossen is one of the highest waterfalls in Norway. They are located near the village of Gudvangen in Aurland Municipality in Vestland county.
The waterfall is only about 8 m wide and has a flow of only 1.42 to. There are six drops in the falls. The largest of the three main drops (the one on the left) is officially named Kjelfossen, but is also known as Stor Kjelfossen. The middle falls is known as Vetle Kjelfoss, and the one on the right (and the smallest by volume) is thought to be unnamed. The falls are located just east of Gudvangen at the end of the Nærøyfjord. The falls can be seen from the European route E16 highway, just west of the entrance into the Gudvanga Tunnel. The falls are located about 18 km west of the village of Flåm and 27 km west of the village of Aurlandsvangen.
Height
With a total fall height of 705 m, the waterfall is listed as the 18th tallest waterfall in the world. The tallest single drop is 198 m. The height of the waterfall has never been accurately measured, so there are discrepancies in its actual height. Some sources list it as 840 m tall.
Gallery
File:Kjelfossen-Gudvangen.jpg|Part of the Kjelfossen File:Kjelfossen.jpg|View of Kjelfossen File:Kjelfossen 4.jpg|Kjelfossen File:E16-Gudvangen.JPG|View from the highway
References
References
- "Informasjon om stadnamn". [[Norwegian Mapping Authority.
- "Statistical Yearbook of Norway 2009". [[Statistics Norway]].
- {{wwdb name
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::