KiHa E200

Japanese train type
title: "KiHa E200" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["east-japan-railway-company", "train-related-introductions-in-2007", "hybrid-multiple-units-of-japan"] description: "Japanese train type" topic_path: "geography/japan" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KiHa_E200" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Japanese train type ::
::data[format=table title="Infobox train"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KiHa E200 |
| image | JRE-Kiha-E200-1-Yachiho-2.jpg |
| imagealt | KiHa E200 image |
| imagesize | 300px |
| caption | Two KiHa E200 cars, April 2009 |
| service | July 2007–present |
| yearconstruction | 2007 |
| numberbuilt | 3 vehicles |
| numberservice | 3 vehicles |
| formation | Single car (?) |
| capacity | 117 (46 seated) |
| operator | JR East |
| depots | Koumi (Nakagomi) |
| lines | Koumi Line |
| carbody | Stainless steel |
| carlength | 20000 mm |
| width | 2920 mm |
| height | 3620 mm |
| floorheight | 1130 mm |
| doors | 2 sliding doors per side |
| maxspeed | 100 km/h |
| weight | 39.6 t |
| traction | MT78 (95 kW) x2 (Series hybrid) |
| engine | DMF15HZB-G x1 |
| poweroutput | 450 hp |
| bogies | DT75 (motored), TR260 (trailer) |
| safety | ATS-Ps |
| gauge | |
| :: |
| name = KiHa E200 | image = JRE-Kiha-E200-1-Yachiho-2.jpg | imagealt = KiHa E200 image | imagesize = 300px | caption = Two KiHa E200 cars, April 2009 | service = July 2007–present | manufacturer = | factory = | family = | replaced = | yearconstruction = 2007 | yearservice = | refurbishment = | yearscrapped = | numberconstruction= | numberbuilt = 3 vehicles | numberservice = 3 vehicles | numberpreserved = | numberscrapped = | formation = Single car (?) | fleetnumbers = | capacity = 117 (46 seated) | operator = JR East | depots = Koumi (Nakagomi) | lines = Koumi Line | carbody = Stainless steel | carlength = 20000 mm | width = 2920 mm | height = 3620 mm | floorheight = 1130 mm | platformheight = | entrylevelorstep = | doors = 2 sliding doors per side | maxspeed = 100 km/h | weight = 39.6 t | acceleration = | deceleration = | traction = MT78 (95 kW) x2 (Series hybrid) | engine = DMF15HZB-G x1 | poweroutput = 450 hp | transmission = | aux = | powersupply = | hvac = | bogies = DT75 (motored), TR260 (trailer) | brakes = | safety = ATS-Ps | coupling = | multipleworking = | gauge =
The KiHa E200 is a single-car hybrid diesel multiple unit (DMU) train type operated by East Japan Railway Company (JR East) on the Koumi Line in Japan. Three cars were delivered in April 2007, entering revenue service from 31 July 2007.
The body design is based on the earlier KiHa E130 series DMUs, but with two single doors per side instead of three pairs of doors.
The cars incorporate hybrid diesel/battery technology developed on the earlier "NE Train" experimental hybrid car, and were intended to operate for a period of two years on the Koumi Line to evaluate the viability for full-scale fleet operation.
Two cars are normally used together on Koumi services on the line.
Hybrid operation cycle
On starting from standstill, energy stored in lithium-ion batteries is used to drive the motors, with the engine cut out. The engine then cuts in for further acceleration and running on gradients. When running down gradients, the motor acts as a generator, recharging the batteries. The engine is also used for braking.
Interior
The passenger saloons are arranged with 1+2 abreast transverse seating and longitudinal bench seating at the car ends. Each car includes a wheelchair-compatible toilet.
References
References
- Nishiwaki, Kōji. (October 2011). "JR各社の新世代気動車の現状 JR北海道キハ160形 JR東日本キハE200形". Kōyūsha Co., Ltd..
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::