KiHa E120

Japanese train type
title: "KiHa E120" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["diesel-multiple-units-of-japan", "east-japan-railway-company", "niigata-transys-rolling-stock", "train-related-introductions-in-2008"] description: "Japanese train type" topic_path: "geography/japan" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KiHa_E120" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Japanese train type ::
::data[format=table title="Infobox train"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KiHa E120 |
| image | キハE120_1_東北地域本社色.jpg |
| imagesize | 300px |
| caption | KiHa E120 operated on Tadami Line, March 2020 |
| service | 2008–Present |
| manufacturer | Niigata Transys |
| replaced | KiHa 52, KiHa 58 |
| yearconstruction | 2008 |
| numberbuilt | 8 vehicles |
| numberservice | 8 vehicles |
| formation | Single car |
| capacity | 114 (39 seated) |
| operator | JR East |
| depots | Koriyama |
| carbody | Stainless steel |
| carlength | 19500 mm |
| width | 2920 mm |
| doors | Two pairs per side |
| maxspeed | 100 km/h |
| weight | 38.5 t |
| engine | Komatsu DMF15HZ x1 |
| poweroutput | 331 kW |
| transmission | Hydraulic |
| bogies | DT74 (motored) |
| TR259 (trailer) | |
| gauge | |
| :: |
| name = KiHa E120 | image = キハE120_1_東北地域本社色.jpg | imagesize = 300px | caption = KiHa E120 operated on Tadami Line, March 2020 | service = 2008–Present | manufacturer = Niigata Transys | factory = | family = | replaced = KiHa 52, KiHa 58 | yearconstruction = 2008 | refurbishment = | yearscrapped = | numberconstruction = | numberbuilt = 8 vehicles | numberservice = 8 vehicles | numberpreserved = | numberscrapped = | formation = Single car | fleetnumbers = | capacity = 114 (39 seated) | operator = JR East | depots = Koriyama | lines = | carbody = Stainless steel | carlength = 19500 mm | width = 2920 mm | height = | floorheight = | doors = Two pairs per side | maxspeed = 100 km/h | weight = 38.5 t | acceleration = | deceleration = | traction = | engine = Komatsu DMF15HZ x1 | poweroutput = 331 kW | transmission = Hydraulic | aux = | powersupply = | hvac = | bogies = DT74 (motored) TR259 (trailer) | brakes = | safety = | coupling = | multipleworking = | gauge =
The KiHa E120 is a single-car diesel multiple unit (DMU) train type operated by East Japan Railway Company (JR East) since November 2008.
Operations
Eight cars (numbered KiHa E120-1 to 8) are based at Koriyama Depot and are used on the following routes.
- Tadami Line ( – , since March 2020)
Former operations
Until March 2020, the fleet was based at Niitsu Depot and used interchangeably with KiHa 110 series DMUs on the following routes.
- Banetsu West Line ( – )
- Uetsu Main Line (Niitsu – )
- Shinetsu Main Line (Niitsu – )
- Yonesaka Line
- Hakushin Line (Rapid Benibana and 1 local train only)
JRNiigataUsage Latest.svg|Operations in Niigata and Aizu area. KiHa E120 is only on Tadami Line JRNiigataUsage 2014.svg|Operations as of July 2014 Gosen_Station_-E120.jpg|KiHa E120 on Ban'etsu West Line, December 2009
Exterior
::figure[src="https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/KihaE120-7.jpg" caption="KiHa E120 in original livery, at [[Imaizumi Station]], in July 2009"] ::
The body design is based on the KiHa E200 DMU, and uses a new diesel engine reducing NOx emissions.
Externally, the orange colour scheme is intended to evoke the autumn leaf colour of the beech forests of the Iide mountains in Niigata, Fukushima, and Yamagata Prefectures.
Between 2019 and 2020, the fleet received a green colour scheme, at the same time as the transfer from Niitsu Depot to Koriyama Depot.
Interior
Passenger accommodation consists of 1+2 abreast facing seating bays in the centre of each car, and longitudinal bench seating at the ends of cars. Each car has a universal access toilet.
The cars are equipped with fare machines for use on wanman driver-only-operated services. KihaE120-Inside.jpg|Interior view KihaE120-Long seat.jpg|Longitudinal bench seats next to door area KihaE120_console.jpg|Control platform
History
Eight cars were built by Niigata Transys in May 2008, entering revenue service from 1 November 2008.
References
References
- (September 2008). "キハE120形一般形気動車". Kōyūsha Co., Ltd..
- (2009). "JR全車輌ハンドブック2009". Neko Publishing.
- Nishiwaki, Kōji. (January 2012). "JR各社の新世代気動車の現状 JR東日本キハE120・E130・E131・E132形". Kōyūsha Co., Ltd..
- (17 April 2008). "JR東日本新潟支社で新型気動車キハE120形を投入". Neko Publishing.
- Sankei News. (22 June 2008). link
- (2020-03-13). "". link. Japan Railfan Magazine Online. Koyusha
- (2019-12-10). "". link. Koyusha
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::