KGMX
Radio station in Lancaster, California
title: "KGMX" type: doc version: 1 created: 2026-02-28 author: "Wikipedia contributors" status: active scope: public tags: ["radio-stations-in-california", "radio-stations-established-in-1970", "point-broadcasting", "1970-establishments-in-california", "contemporary-hit-radio-stations-in-the-united-states"] description: "Radio station in Lancaster, California" topic_path: "geography/united-states" source: "https://en.wikipedia.org/wiki/KGMX" license: "CC BY-SA 4.0" wikipedia_page_id: 0 wikipedia_revision_id: 0
::summary Radio station in Lancaster, California ::
::data[format=table title="Infobox radio station"]
| Field | Value |
|---|---|
| name | KGMX |
| city | Lancaster, California |
| area | Antelope Valley |
| branding | K-Mix 106.3 |
| airdate | |
| frequency | 106.3 MHz |
| repeater | 106.9 MHz KMVE (California City, California) |
| format | Top 40 (CHR) |
| erp | 3,000 watts |
| haat | 41 m |
| class | A |
| licensing_authority | FCC |
| facility_id | 19703 |
| coordinates | |
| former_callsigns | |
| owner | High Desert Broadcasting |
| licensee | High Desert Broadcasting LLC |
| sister_stations | KCEL, KKZQ, KMVE, KOSS, KQAV, KUTY |
| webcast | |
| website | |
| :: |
| name = KGMX | logo = | logo_size = | city = Lancaster, California | area = Antelope Valley | branding = K-Mix 106.3 | airdate = | frequency = 106.3 MHz | repeater = 106.9 MHz KMVE (California City, California) | format = Top 40 (CHR) | erp = 3,000 watts | haat = 41 m | class = A | licensing_authority = FCC | facility_id = 19703 | coordinates = | callsign_meaning = | former_callsigns = | affiliations = | owner = High Desert Broadcasting | licensee = High Desert Broadcasting LLC | sister_stations = KCEL, KKZQ, KMVE, KOSS, KQAV, KUTY | webcast = | website =
KGMX (106.3 FM, "K-Mix 106.3") is a commercial radio station that is licensed to Lancaster, California and serves the Antelope Valley area. The station is owned by High Desert Broadcasting and broadcasts a top 40 (CHR) format. The station is simulcast on KMVE (106.9 FM) in California City, California.
History
The station first signed on October 28, 1970 as KOTE. Originally owned by Albert Medlinsky, it broadcast a middle of the road music format. On May 24, 1983, KOTE changed its call sign to KKZZ-FM. The station changed its call letters to KGMX on February 14, 1990 to accompany its new adult contemporary format, branded "K-Mix".
In December 1996, Eric-Chandler Communications of Antelope Valley Inc. sold KGMX and sister station KHJJ (1380 AM) to High Desert Broadcasting for $1,437,500. By 2007, KGMX was broadcasting a hot adult contemporary format.
On July 19, 2010, the station adopted the KQAV call letters. Ten days later, on July 29, the station swapped call signs with its sister station on 93.5 FM, reverting to KGMX.
Awards and nominations
KGMX was nominated for a Crystal Radio Award in 1994 for its community service efforts.
::data[format=table]
| Year | Awards | Category | Recipient | Result | Source |
|---|---|---|---|---|---|
| 1994 | NAB Crystal Radio Awards | url=https://www.worldradiohistory.com/hd2/IDX-Business/Magazines/Small-Market-Newsletter-IDX/IDX/90s/SMRN-Jan-Dec-1994-OCR-Page-0057.pdf | |||
| :: |
References
References
- (1972). "Directory of AM and FM Radio Stations in the U.S.". Broadcasting Publications Inc..
- "Call Sign History: KGMX". [[Federal Communications Commission]].
- Arkush, Michael. (April 12, 1991). "High Noon in the High Desert : Radio: Antelope Valley's KAVS and KGMX have evolved from amateur stations to professional operations. Now they're out to beat L.A.'s heavyweights.". Los Angeles Times.
- (December 13, 1996). "Entravision Eyes El Paso Pair". Radio & Records.
- (June 1, 2007). "Cox To High Desert". [[R&R (magazine).
- "Call Sign History: KQAV". [[Federal Communications Commission]].
- (February 24, 1994). "NAB'S CRYSTAL AWARD FINALISTS ANNOUNCED". Small Market Radio Newsletter.
::callout[type=info title="Wikipedia Source"] This article was imported from Wikipedia and is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Content has been adapted to SurfDoc format. Original contributors can be found on the article history page. ::